CZC.cz

jsme výhradní pozáruční servis
CZC

Filtrovat dle:

Archiv

Rubriky

iMac 27″ 2010 přehřívání a následně nejde zapnout kvůli drobnosti

Občas se k nám na servis dostávají stolní počítače od Apple – iMac. Nádherné, technicky výborné a s parametry na špičce mezi all-in-one konkurencí.

Vše zabalené do hliníkového štíhlého těla. Ani grafický výkon není ošizený, grafická karta Ati Radeon 5750M si v benchmarku odnesla 1525 bodů a patří k tomu nejlepšímu, co lze mezi tímto typem počítačů nalézt. Tedy v roce 2010 tomu tak bylo. A pořizovací cena okolo 60000,- Kč byla také jednou z nejvyšších na trhu.

Nebudeme se zabývat popisem tohoto zařízení, hezkou recenzi naleznete např. zde. Pojďme se podívat co tyto počítače trápí z pohledu servisu.

Jsou to zejména problémy s přehříváním. Výkonný procesor, grafická karta, pevný disk, zdroj, to vše vměstnáno do uzavřeného kovového těla s malými otvory zespod pro nasávání studeného vzduchu a škvírou nahoře pro jeho odvod. U nového stroje vše funguje jak má. Ale po několika letech provozu? Prachem zanesený chladič zhoršuje průchod chladného vzduchu, teplota uvnitř zařízení roste a otáčky ventilátorů také. Od určité chvíle však ventilátory nestíhají vnitřní prostor uchladit a dochází k trvalému přehřívání vnitřních součástí. Bohužel výrobce nepřidal žádnou kontrolku (byť softwarovou), která by na tento fakt uživatele upozornila. Proč? „Protože to několik let vydrží v pohodě“, odpověděl by vám kdokoliv z Apple.

A jsme u příčiny takřka všech závad. Vadné grafické čipy, vadné pevné disky, vyhořelé zdroje a závady ve zdrojích na základní desce. Závady, které v autorizovaném servisu opravují za mnoho tisíc, spíše desítky tisíc (ověřeno nabídkami, které nám přiložili naši zákazníci). Proto doporučujeme pravidelně čistit chlazení. bohužel to není zcela snadné, návod na rozebrání iMacu je na webu dostatek, např. zde. Není to zrovna úplně snadné, pokud chcete, provedeme tuto práci za vás.

A na závěr jedna ukázka, jak i malá drobná součástka dokáže vyřadit z provozu celý iMac. Zařízení nešlo vůbec zapnout, technici zjistili problém s grafickou kartou. Ale výjimečně nešlo o vadný grafický čip, nýbrž byl vadný (zkratovaný) jeden filtrační keramický kondenzátor. Součástka v hodnotě několika halířů. Na obrázku je označena v červeném kroužku. Ani pod mikroskopem nevypadá jako vadná. Ale je 🙂  A jak na to technici přišli? Cca hodina měření… 🙂

IMG_0030 IMG_0031 IMG_0032