CZC.cz

jsme výhradní pozáruční servis
CZC

Filtrovat dle:

Archiv

Rubriky

Instalace (flashnutí) BIOS

Máte zájem o tuto stále vyhledávanější službu? Nebojte se, i instalaci, slangově též „flashnutí“ BIOSu najdete v naší nabídce.

Samotný pojem BIOS možná mnohým z Vás nic neřekne, zejména svátečním uživatelům počítačů. To nevadí. Stačí Vám pouze vědět, že se s ním setkáváte pokaždé, když svůj počítač zapínáte. Je to ten nejzákladnější program, zodpovědný za správné spuštění Vašeho operačního systému (Windows) a správný chod a rozpoznání jednotlivých, fyzických součástí Vašeho počítače – tzv. hardware.

Pro Vaší lepší představu – takto zhruba vypadá jeho uživatelské prostředí:88

Z toho vyplývá, že BIOS je tím pádem hodně důležitá věc. Bez BIOSu by Váš počítač nedokázal dost dobře načíst svůj systém, ani pracovat s jednotlivými komponenty.
Samotný BIOS je uložen na médiu, ať už starší paměti typu EEPROM či dnes modernější flash verzi, která je připájena k základní desce.

EEPROMy / flash paměti s Biosem vypadají zhruba takto:

88a

klasický EEPROM

88b

 FLASH paměť s nainstalovaným BIOSEM

Instalace probíhá ve třech hlavních krocích:

1. Z desky je potřeba odejmout paměť, tzn., sundáme EEPROM, či obdobné BIOSovské médium.
2. Vezmeme NOVÝ chip, který se naprogramuje pomocí BIOS programátoru.
3. EEPROM, či jiné médium nesoucí BIOS je připájenom zpět k desce.

Na první pohled celý proces působí triviálně, ale zdání může klamat. Tato činnost dokáže mnohdy zaskočit i naše zkušené techniky a rozhodně ho nedoporučujeme provádět doma na vlastní pěst, navíc zřejmě nebudete mít doma potřebné vybavení (programátor/instalátor BIOSu).

K flashování BIOSu dochází nejčastěji právě kvůli amatérskému, domácímu pokusu o jeho naflashování. Případně u konkrétních modelů, které jsou nechvalně známy problémovým fungování BIOSu.

Cenově se instalace BIOSu v naprosté většině případů pohybuje na částce 1500,- Kč bez DPH.

A když už bude Váš notebook otevřený, proč nevyužít doplňkovou službu k opravě? Doporučuji využití hloubkového čištění celého notebooku za zvýhodněnou cenu, nabízenou ke každé opravě, 299,- oproti běžným 499,-