CZC.cz

jsme výhradní pozáruční servis
CZC

Filtrovat dle:

Archiv

Rubriky

Dell Vostro 1510 černý obraz

Notebook Dell Vostro 1510 jehož recenzi naleznete zde, se vyráběl jak s grafickým adaptérem sdíleným na chipsetu  – GMA X3100, tak i s výkonější dedikovanou grafikou nVidia 8400M GS. Kdo se rozhodl pro nižší výkon a zvolil GMA X3100 si s největší pravděpodobností stále ještě užívá notebook bez problémů. Ti ostatní by však měli zpozornět…

Jak už tomu u grafických čipů nVidia bývá (viz ostatní članky na našem webu) po několika letech a zpravidla těsně po záruce odchází do věčných křemíkových lovišť.

Tento model nezklamal a jeho Vostrá  nVidia 8400M GS je největším problémem jinak pěkného notebooku. Průběh závady je poměrně standardní – nejdříve artefatky na LCD, rozpadlý obraz a nakonec jen černá obrazovka. Zajímavé je, že se grafika „drží“ do poslední chvíle a na externí výstup dokáže ještě poměrně dlouho vysílat signál. Tento fakt také často klame k diagnostice vadného LCD panelu nebo LCD kabelu, ale zatím se nám vždy ukázalo, že byla na vině nVidia.

Jak lze tomuto problému zabránit? Jen stěží, protože se jedná o výrobní vadu většiny čipů od nVidia (z této doby). Nicméně lze závadu velmi dobře oddálit pravidelným čištěním chlazení notebooku, které také provádíme. Tato prevence se ukazuje jako velmi důležitá, protože právě ty notebooky s ucpaným chladičem se u nás na servisu objevují jako první.

Opravu – respektive  výměnu vadného čipu provádíme a dobrou zprávou je, že používáme zcela NOVÉ čipy nVidia s novou revizí (zásadní rozdíl oproti jiným servisům), která má již odstraněnu závadu na čipu.

(obrázek je ilustrativní)

26a